Kategorie
Uroda

Torbiele naskórkowe. Kiedy należy je usuwać? 

Torbiele naskórkowe to łagodne zmiany nowotworowe, które tworzą się na powierzchni skóry. Są całkowicie bezbolesne, w większości przypadków nie ma więc konieczności ich usuwania, jeśli nie budzą problemów natury estetycznej oraz nie są podrażniane przez odzież. Najczęściej na skórze występują kaszaki, tłuszczaki i włókniaki. Istnieje możliwość ich bezpiecznego usunięcia – w tym celu warto udać się do chirurga, który wykona zabieg usuwania torbieli naskórkowych.

Czym są kaszaki, włókniaki i tłuszczaki? Dlaczego pojawiają się na naszej skórze?

Do najczęściej występujących torbieli naskórkowych zaliczają się kaszaki, tłuszczaki i włókniaki. Większość z nich tworzy się na zdrowej skórze w wyniku predyspozycji genetycznych, zmian hormonalnych, a także urazów mechanicznych skóry. Większa część tego typu zmian nie jest niebezpieczna – stanowią bowiem łagodne zmiany nowotworowe, które zazwyczaj nie powodują dalszych problemów zdrowotnych. Warto jednak kontrolować ich wygląd, wielkość i stan, a w razie zauważenia niepokojących zmian, skonsultować się z dermatologiem.

Kaszaki to torbiele zastoinowe, mające postać kilkumilimetrowych guzków, zlokalizowanych głównie w obrębie twarzy, pleców, karku, a także narządów płciowych. Zazwyczaj potrzeba ich usunięcia jest podyktowana przez kwestie estetyczne oraz praktyczne, zwłaszcza jeśli znajdują się w miejscach narażonych na obcieranie lub ucisk. Tłuszczaki to natomiast zmiany podskórne, powstające ze względu na nagromadzenie się w danym miejscu nadmiaru tkanki tłuszczowej. Mogą występować na całym ciele, lecz najczęściej lokalizują się w okolicach brzucha, bioder i ramion. Włókniaki to natomiast miękkie lub twarde guzki, które zazwyczaj występują w okolicach dekoltu, szyi, twarzy, pach i pachwin, a także na kończynach. Usuwa się je głównie z powodów estetycznych.

Torbiele naskórkowe. Kiedy należy je usuwać? 

Usuwanie torbieli naskórkowych. Kiedy warto poddać się zabiegowi?

Usuwanie torbieli w Krakowie zaleca się wykonać w profesjonalnej klinice. Zabieg jest przeprowadzany przez chirurga ogólnego, który kwalifikuje do niego pacjenta. Torbiele naskórkowe w postaci kaszaków, włókniaków i tłuszczaków usuwa się najczęściej z powodów estetycznych, zwłaszcza jeśli znajdują się one w okolicach twarzy, szyi i dekoltu. Wskazaniem do ich usunięcia jest także występowanie w miejscach narażonych na nacisk, obcieranie i podrażnianie przez odzież.

W zależności od rodzaju torbieli, stosowane są różne metody ich usuwania. Kaszaki usuwa się pod miejscowym znieczuleniem. Bardzo ważne jest dokładne usunięcie zmiany, gdyż w przeciwnym wypadku pojawi się ona w tym samym miejscu. Tłuszczaki usuwa się natomiast poprzez wykonanie nacięcia i usunięcia przez nie zmiany. Niekiedy, jeśli zmiana jest umiejscowiona głęboko, konieczne może okazać się znieczulenie ogólne. Włókniaki są natomiast usuwane poprzez małe nacięcie, które nie pozostawia po sobie blizn.

Usuwania torbieli naskórkowych w profesjonalnym gabinecie jest bezpieczne, mało inwazyjne oraz praktycznie bezbolesne. Nie wymaga także hospitalizacji czy dłuższej rekonwalescencji. Pozwala natomiast nadać skórze zdrowego, estetycznego wyglądu, a przy tym chronić pacjenta przez ewentualnością zezłośliwienia torbieli.