Kategorie
Porady

Tabletka dzień po – co warto wiedzieć przed jej zażyciem?

Pigułka „dzień po” jest rodzajem antykoncepcji awaryjnej. Kobieta może ją przyjąć w ciągu 5 dni od stosunku płciowego bez antykoncepcji, który może prowadzić do niechcianej ciąży. Tabletka dzień po możliwa jest do kupienia tylko na podstawie recepty. Dzięki rozwojowi medycyny online istnieje możliwość otrzymania recepty bez wychodzenia z domu za pomocą e-wizyty z lekarzem.

Tabletka dzień po – kiedy?

Kobiety mogą wymagać antykoncepcji awaryjnej po stosunku płciowym z wielu powodów, w tym:

 • zapomną przyjąć tabletkę antykoncepcyjną,
 • pęknięta prezerwatywa,
 • nieskuteczne użycie tradycyjnej antykoncepcji,
 • odbycie nieplanowanego stosunku płciowego bez antykoncepcji,
 • napaść seksualna lub gwałt.

Jak działa tabletka dzień po?

Pigułka dzień po zapobiega owulacji, dzięki czemu jajnik nie uwalnia komórki jajowej, tym samym zapobiega jej zapłodnieniu i uniemożliwia zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej w ścianie macicy. Do zapłodnienia może nastąpić do 5 dni po odbytym stosunku podczas dni płodnych kobiety.

Czy antykoncepcja awaryjna jest skuteczna?

Tabletka dzień po, która została przyjęta w zalecanym przedziale czasowym po odbytym stosunku, jest bardzo skuteczna. Szacuje się, z tylko od 1,2 do 2,1 procent kobiet, które zażyły ​​pigułkę dzień po zawierającą lewonorgestrel, zaszło w ciążę, w porównaniu do 1,2 procent kobiet, które przyjmowały tabletki zawierające octan uliprystalu.

Istotne jest, aby zażywać te tabletki tak szybko, jak to możliwe po stosunku bez antykoncepcji – najlepiej w ciągu 72 godzin. Chociaż niektóre tabletki mogą nadal działać do 120 godzin. Nie warto jednak zwlekać, ponieważ czas w tym przypadku jest naszym wrogiem i może działać na naszą niekorzyść.

Jaka antykoncepcja awaryjna dostępna jest na rynku?

Szereg marek zawiera lewonorgestrel. Tylko jedna marka pigułek dzień po zawiera octan uliprystalu. Zawsze czytaj informacje dotyczące stosowania leku na opakowaniach, ponieważ czas przyjmowania tabletek różni się w zależności od marki.

Czy antykoncepcja awaryjna zagraża potencjalnej ciąży?

Pigułka dzień po nie zakłóca ciąży, ani nie spowoduje jej utraty, bądź aborcji. Ponadto warto zaznaczyć, że nie chroni przed ciążą, jeśli osoba odbywa stosunek płciowy bez antykoncepcji wkrótce po zażyciu pigułki. Każdy, kto zamierza odbyć stosunek seksualny, powinien rozpocząć lub kontynuować regularne metody antykoncepcji.

Skutki uboczne

Chociaż pigułka dzień po oferuje kobietom bezpieczną opcję zapobiegania ciąży, ma pewne wady. Należą do nich łagodne skutki uboczne oraz brak ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Tymczasowe skutki uboczne pigułki dzień po obejmują:

 • zmiany menstruacyjne,
 • tkliwość piersi,
 • zawroty oraz bóle głowy,
 • skurcze,
 • mdłości oraz wymioty.

Warto pamiętać, że pigułka dzień po traci skuteczność, jeśli w ciągu 3 godzin po jej zażyciu wystąpią wymioty. Każdy, kto wymiotuje po zażyciu tabletki dzień po, powinien przyjąć dodatkową dawkę.

Jak sama nazwa mówi, antykoncepcja awaryjna, powinna być stosowana tylko w kryzysowych momentach. Nie powinniśmy jej traktować jak stałego środka antykoncepcyjnego. Częste stosowanie tabletki dzień po może powodować zaburzenia miesiączkowania, takie jak nieregularne miesiączki. Jeśli cykl menstruacyjny nie zostanie wznowiony w ciągu 3-4 tygodni od zażycia tabletki dzień po należy wykonać test ciążowy.

Czy antykoncepcja awaryjna jest dla wszystkich kobiet?

Chociaż pigułka dzień po jest ogólnie bezpieczna, niektóre kobiety nie powinny jej przyjmować, w tym:

 • kobiety, które mają alergię lub wrażliwość na jej składniki,
 • kobiety w ciąży,
 • lekarze nie zalecają kobietom karmiącym piersią przyjmowania octanu uliprystalu.

Tabletka dzień po, stanowi ratunek dla wielu kobiet w kryzysowych sytuacjach. Podczas przyjmowania jej należy pamiętać, że kluczowym czynnikiem jej skuteczności jest czas. Powinniśmy również obserwować swoje ciało, a w przypadku krwawienia bądź plamienia trwającego dłużej, niż tydzień lub odczuwania silnego bólu w podbrzuszu, należy skontaktować się z lekarzem. Objawy te mogą wskazywać na ciążę pozamaciczną lub poronienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *