Kategorie
Badania

Nosidła do podnośnika dla niepełnosprawnych i ich rodzaje – jakie mają zastosowanie?

Nosidła do podnośnika dla niepełnosprawnych mogą mieć bardzo szerokie zastosowanie w przypadku osób niepełnosprawnych czy też osób starszych, które mają problemy z samodzielnym poruszaniem się. Są one niezbędne do korzystania z podnośników rehabilitacyjnych, biorąc pod uwagę ich pełną eksploatację. Warto pamiętać o tym, że na rynku znajdziemy nosidła zarówno dedykowane konkretnym urządzeniom, jak również modele, które można dokupić, a co za tym idzie, zwiększyć funkcjonalność podnośnika. Na jakie rodzaje nosideł dla niepełnosprawnych warto postawić? Sprawdźmy.

  1. Uniwersalne nosidła do podnośnika dla niepełnosprawnych
  2. Podwieszki i siedziska dla chorego
  3. Transport pacjenta i nie tylko – nauka chodzenia

Uniwersalne nosidła do podnośnika dla niepełnosprawnych

Warto pamiętać o tym, że podnośnik dla niepełnosprawnych pacjentów jest sprzętem, którego podstawowym zadaniem jest ułatwienie codziennego funkcjonowania osobom, które zmagają się z zaburzeniami narządu ruchu. Do jego wygodnego użytkowania konieczne jest postawienie na nosidło skrojone na miarę potrzeb osób chorych. Model uniwersalny bardzo dobrze sprawdza się do wygodnego przenoszenia pacjenta z łóżka na wózek inwalidzki. Nie bez znaczenia pozostaje także jego rola w jego podnoszeniu, co znacznie ułatwia zmianę pozycji jego ciała np. do pozycji siedzącej. Z powodzeniem można go używać przy opiece nad osobami w podeszłym wieku, jak również tych, którzy wykazują się ograniczoną mobilnością – niezależnie od jej stopnia.

Bardzo ważne jest to, aby odpowiednio dobrać nosidło do warunków fizycznych osoby niepełnosprawnej. W grę wchodzi przede wszystkim jego dopasowanie wagi pacjenta. Na rynku dostępne są modele w różnych rozmiarach, które dają sobie radę z utrzymaniem osoby ważącej nawet do 400 kilogramów. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że uniwersalne nosidła nie zapewniają podparcia głowy, a co za tym idzie, nie sprawdzą się w przypadku pacjentów, którzy nie mają kontroli nad utrzymaniem jej w prawidłowej pozycji. Mimo tego można liczyć na dobrą stabilizację pleców, która idzie w parze z bezpieczeństwem. Kluczem do sukcesu jest postawienie na nosidło wykonane z wytrzymałego materiału odpornego na uszkodzenia czy eksploatację.

podwieszka do podnośnika dla osoby niepełnosprawnej

Podwieszki i siedziska dla chorego

Na rynku znajdziemy również podwieszki kąpielowe, które przeznaczone są do używania wraz z podnośnikiem transportowo-kąpielowym. Najczęściej wykonuje się je z siatki poliestrowej, dzięki której pacjent odczuwa komfort podczas podstawowych czynności higienicznych. Z powodzeniem można go używać w wodzie – bardzo szybko wysycha, a ponadto łatwo utrzymać go w czystości. Tego rodzaju nosidło jest szerokie, a tym samym pozwala na zachowanie pełnej stabilności podczas transportu pacjenta. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z niego pod prysznicem, jak również w wannie. Można zamówić wersję gwarantującą dodatkową stabilizację głowy, jak i bez niej, która utrzymuje w odpowiedniej pozycji biodra.

Osoby po amputacji kończyn również nierzadko potrzebują dodatkowego wsparcia. Podwieszki im dedykowane wyróżniają się wytrzymałością i stabilizują ciało w okolicach bioder, jak również ud. Zmiana pozycji pacjenta jest bardzo ułatwiona – wszystko dzięki wcześniej wspomnianym wzmocnieniom. Co ważne, gwarantują minimalizację nacisku na kości udowe, ale jednocześnie usztywniają tą okolicę. Tego typu siedziska dostępne m.in. na https://www.prolifter.pl/nosidla-do-podnosnika-dla-niepelnosprawnych-pm-96.html można z powodzeniem wykorzystywać do transportu chorego z łóżka na wózek inwalidzki, ale także podczas kąpieli czy podmywania, jednak wcześniej należy sprawdzić, z jakiego materiału zostało wykonane. Można wybrać wariant z podparciem głowy lub bez – w zależności od potrzeb.

Warto mieć na uwadze to, że nosidła zostały stworzone nie tylko po to, aby codzienne funkcjonowanie pacjentów stało się zdecydowanie łatwiejsze. Nie bez znaczenia pozostaje wsparcie podczas żmudnego procesu powrotu do częściowej bądź też pełnej sprawności ruchowej. Dużym wsparciem w czasie rekonwalescencji są podwieszki do pionizacji chorego, które pozwalają przechodzić z pozycji siedzącej do stojącej. Dzięki niej zyskuje nie tylko pacjent, ale również jego opiekun – to bardzo skuteczny sposób na odciążenie kręgosłupa. Sylwetka jest ustabilizowana, a ponadto zabezpieczona przed ewentualnym upadkiem. Przy jego zakupie warto sprawdzić, z jakiego tworzywa zostało wykonane siedzisko. Przed pierwszym użyciem należy zapoznać się z instrukcją używania dołączoną do podwieszki.

podwieszka do podnośnika dla osoby niepełnosprawnej

Transport pacjenta i nie tylko – nauka chodzenia

Wysokiej klasy nosidła dla osób niepełnosprawnych jako wyrób medyczny pozwalają na pomoc przy powrocie do pełnej sprawności. Kamizelki do nauki chodu przeznaczone do podnośnika sufitowego dla wielu pacjentów stanowią prawdziwy “gamechanger”. W wielu przypadkach pozwalają przyspieszyć rekonwalescencję i stanąć na własne nogi. Wszystko to dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów i stabilizacji części ciała, które tego wymagają. Gwarantują asekurację, co pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo chorych. Nie boją się stawiać pierwszych kroków i na nowo odzyskują radość z możliwości niemal samodzielnego poruszania się.