Kategorie
Badania Zdrowie

Mammografia

Mammografia jest obecnie szeroko rozpowszechnioną, dokładną i najskuteczniejszą metodą badania stanu zdrowia piersi. Wiarygodność badania piersi zależy zarówno od jakości certyfikowanego sprzętu, jak i od kwalifikacji lekarza wykonującego badanie.

Przesiewowe badania mammograficzne, jeśli są wskazane, należy wykonywać co roku, ponieważ pozwalają one wykryć raka w najwcześniejszych i najbardziej subtelnych stadiach choroby. Na przykład mammografia może wykazać nieprawidłowy wzrost tkanki dwa lata wcześniej niż lekarz lub pacjent może wykryć te zmiany za pomocą rąk. Badanie rentgenowskie jest wskazane dla kobiet z tzw. grupy ryzyka:

  • kobiety w wieku powyżej 45 lat;
  • w każdym wieku z podejrzeniem pulchnych noworodków wykrytych podczas badania manualnego lub badania ultrasonograficznego;
  • kobiety w każdym wieku, których bezpośredni rodzice chorują lub chorowali na raka piersi.

Badanie polega na wykonaniu zdjęć rentgenowskich (mammografia cyfrowa 3D i USG piersi są rozróżniane oddzielnie), które przedstawiają obraz tkanki piersi w różnych projekcjach. Radiolog analizuje obrazy i informuje pacjenta o wynikach. Wykonując planowane coroczne badanie u tego samego mammografa, radiolog ma dodatkową korzyść – może porównać aktualne badanie z poprzednim, co ułatwi i uprości wykrywanie nieprawidłowości, które mogą się pojawić z roku na rok.

Co wykaże badanie mammograficzne?

Mammografia fizyczna wykaże następujące wyniki:

  • Brak oznak raka tkanki;
  • nowotwory niezłośliwe;
  • Nieprawidłowe zmiany w tkankach, które wymagają badań kontrolnych w celu potwierdzenia nowotworu.

Jakie są różnice między mammografią przesiewową a diagnostyczną?

Mammografia przesiewowa jest metodą badania, która pozwala ocenić stan tkanek i obecność nieprawidłowych zmian o charakterze pulchnym. Mammografia diagnostyczna jest cennym narzędziem służącym do wykrywania nieprawidłowych zmian w tkance w celu postawienia trafnej diagnozy i podjęcia leczenia.

Czy mammografia boli ?

Z reguły badanie mammograficzne nie powoduje bólu, ale niektóre kobiety zgłaszają dyskomfort podczas zabiegu. Właściwe badanie polega na ściśnięciu piersi między dwiema płytami platformy podczas obrazowania. Jeśli ściskanie jest zbyt niewygodne i powoduje ból, można poprosić radiologa o zmianę pozycji piersi w celu złagodzenia dyskomfortu. Na stopień dyskomfortu lub bólu wpływa wielkość piersi, dzień cyklu miesiączkowego oraz doświadczenie radiologa. Dla większości kobiet najlepszym momentem na przeprowadzenie bezbolesnego badania jest dowolny dzień w ciągu pierwszego tygodnia po zakończeniu cyklu miesiączkowego. Jeśli to możliwe, nie należy planować badań przesiewowych piersi na dzień przed rozpoczęciem nowego cyklu miesiączkowego, ponieważ w tym czasie piersi są najbardziej podatne na ból.

Czy badanie rentgenowskie piersi jest bezpieczne?

Obecnie pacjentka poddawana mammografii naraża się na promieniowanie (< 0,1 mSv), które jest znacznie niższe niż w przypadku fluoroskopii. W ogólnej ocenie lekarzy dawka ta jest niewystarczająca do rozwoju nowych zmian chorobowych.

Podczas badania radiologicznego zawsze podajemy dawkę, na jaką narażony jest pacjent. Zaleca się dodatkowo przestrzeganie dawek skumulowanych otrzymanych w okresie badań dwuletnich. Ewentualnie półrocznych, jeśli w tych okresach pacjent często wykonywał badania rentgenowskie. Należy pamiętać, że rutynowe badania radiologiczne nie powinny przekraczać dawki skutecznej 1 mSv rocznie, a dalsze badania powinny być ograniczone.

Czy badanie piersi wymaga przygotowania?

Brak. Poza zaplanowaniem dnia badania zgodnie z cyklem, aby zmniejszyć dyskomfort, nie są konieczne żadne przygotowania. Istnieją jednak pewne zalecenia, które mogą okazać się pomocne:

Do zabiegu potrzebna jest czysta skóra, bez dezodorantów, balsamów i kremów. Przed badaniem należy je dokładnie umyć lub w ogóle z nich zrezygnować na dzień przed badaniem. Ślady talku i innych zarodników perfum mogą zmienić obraz i spowodować zniekształcenie wyników.
Badanie będzie przeprowadzane na nagim ciele. Będzie Ci wygodniej, jeśli będziesz mógł zdjąć tylko górną część ubrania.
Nie należy planować badania mammograficznego tuż przed lub w trakcie miesiączki. W tych okresach piersi stają się wrażliwe na ból.
Wcześniejsze badanie mammograficzne, jeśli nie zostało wykonane w zakładzie, może pomóc radiologowi w ocenie dynamiki tkanki i należy je zabrać ze sobą. Dlatego radiolog może chcieć porównać napływające obrazy z poprzednimi, aby w jak największym stopniu uniknąć stronniczości w swoich ustaleniach.
Pamiętaj, aby zgłosić wszelkie objawy lub dolegliwości, jakie mogą wystąpić w Twoich piersiach, w tym wcześniejsze choroby piersi i operacje. Ważne jest, aby wiedzieć, czy w twojej rodzinie występowały przypadki raka, zwłaszcza raka piersi.
W dniu badania nie należy ograniczać jedzenia i picia, a także nie należy przerywać przyjmowania przepisanych leków. Żaden z tych leków nie wpływa na wyniki ani procedurę badania mammograficznego. Natomiast zakłóca normalną codzienną rutynę i może wywoływać negatywne odczucia. Nie stawiaj się w takiej sytuacji.
Czy obecność implantów piersi wpływa na wyniki badań mammograficznych?

Implanty piersi często utrudniają dokładność odczytów mammograficznych, ponieważ implanty silikonowe i solne nie są widoczne na zdjęciach radiologicznych i blokują wyraźny widok otaczającej je tkanki, zwłaszcza jeśli implant jest umieszczony przed, a nie pod piersią. Doświadczeni radiolodzy wiedzą, jak ostrożnie ucisnąć pierś, aby uzyskać lepszy obraz, utrzymując jednocześnie implant na miejscu.

Czy mammografia ma ograniczenia w zakresie możliwości diagnostycznych?

Chociaż mammografia jest uważana za najdokładniejszy i najbardziej wiarygodny sposób diagnozowania raka piersi, nie diagnozuje ona wszystkich rodzajów raka piersi. W związku z tym istnieją pojęcia „przypadkowo ujemnych wyników”, kiedy na zdjęciu radiologicznym nie widać określonego rodzaju nowotworu, jak również „przypadkowo dodatnich wyników”, kiedy pewne indywidualne różnice w grubości tkanki piersi lub inne zmiany w tkance są interpretowane jako choroba nowotworowa. Należy zauważyć, że samo badanie mammograficzne często nie wystarcza do rozstrzygającego stwierdzenia obecności łagodnego lub złośliwego nowotworu. Jeżeli radiolog wykryje zmiany w tkance podczas badania przesiewowego, zawsze zaleci wykonanie ostatecznej mammografii lub dodatkowego badania. Jeśli masz niepokojące objawy, ale wynik badania mammograficznego jest „negatywny”, tzn. wskazuje na zdrową tkankę, powinnaś skonsultować się z mammologiem w celu przeprowadzenia innych rodzajów diagnostyki.

Chcemy, abyście byli odpowiedzialni za własne zdrowie i nie bali się badań lekarskich.