Kategorie
Porady

Jak regularne stosowanie odżywki wpływa na Twoje włosy?

Żeby nawilżyć, odżywić i wzmocnić włosy najczęściej sięga się po odżywkę, która dodaje im blasku, ułatwia rozczesywanie i chroni przed uszkodzeniami. Korzystanie z tego kosmetyku zaleca się niezależnie od rodzaju włosów czy ich potrzeb, kluczem natomiast jest dobór odpowiedniego produktu. Dlaczego nie warto pomijać odżywki w codziennych nawykach pielęgnacyjnych i jak jej stosowanie wpływa na kondycję włosów? Przede wszystkim uzupełnia ona poziom nawilżenia zachwiany po umyciu włosów szamponem!

Gorgeous woman putting conditioner in her hair

Główne zadanie odżywki do włosów, czyli niezbędne nawilżenie

Włosy, podobnie jak skóra, powinny być regularnie nawilżane. Nie są one w stanie same zapewnić sobie odpowiedniego nawilżenia, zwłaszcza poddawane działaniu różnych szkodliwych czynników jak stylizacja wysoką temperaturą czy suche powietrze w pomieszczeniach.

Równowaga hydrolipidowa bywa zachwiana również po zastosowaniu szamponu. Kosmetyk ten oczyszcza włosy i skórę głowy z zanieczyszczeń i nadmiaru sebum, jednak zawartość składników myjących może dawać też niepożądane efekty w postaci utraty nawilżenia, zmatowienia fryzury, większej łamliwości włosów i ich osłabienia.

Odżywka do włosów to produkt do regularnego stosowania, najlepiej po każdym umyciu włosów. W ten sposób regularnie dostarczysz swoim włosom cenne składniki odżywcze i wzmocnisz je po umyciu szamponem. Podczas stosowania pamiętaj, by nie nakładać odżywki na włosy u nasady i skórę głowy. Kosmetyk ten może zatykać pory skóry, co prowadzi do wzmożonej produkcji sebum i szybszego przetłuszczania się włosów.

Różne rodzaje odżywek do włosów

Chociaż odżywka do włosów to produkt dla każdego, kto chce zadbać o kondycję i piękny wygląd swojej fryzury, trudno o kosmetyk uniwersalny odpowiedni do różnych typów włosów i przy odmiennych potrzebach. Żeby móc liczyć na widoczne rezultaty stosowania odżywki, musisz dobrać odpowiedni kosmetyk do indywidualnych cech i potrzeb swoich włosów. Wśród takich produktów możesz spotkać się między innymi z odżywkami przeznaczonymi dla:

  • włosów osłabionych, suchych i łamliwych pełne składników nawilżających takich jak kwas hialuronowy, który dodatkowo wzmacnia barierę hydrolipidową i wspomaga utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawilżenia;
  • włosów farbowanych z formułą zapewniającą ochronę koloru, przedłużenie jego trwałości i zdrowy połysk;
  • włosów trudnych do ułożenia i puszących się ze składnikami wygładzającymi, ułatwiającymi rozczesywanie i wypełniającymi łuskę włosa;
  • włosów zniszczonych stylizacją i koloryzacją, działającymi odżywczo i wspomagającymi regenerację.

Trudno wymienić wszystkie rodzaje odżywek, jakie możesz znaleźć w sklepach – różni producenci opracowują liczne formuły regenerujące, odżywcze, wygładzające czy na przykład ułatwiające stylizację włosów kręconych. Wybierz ten produkt, który jak najlepiej wpasowuje się w potrzeby Twoich włosów.

Nie tylko odżywka – kosmetyki, które wesprą kondycję Twoich włosów

Chcesz zadbać o piękny i zdrowy wygląd swojej fryzury? Koniecznie pamiętaj więc o nakładaniu i wmasowywaniu we włosy odżywki po każdym ich umyciu. Musisz także wiedzieć, że odżywka nie jest jedynym kosmetykiem, po który warto sięgnąć w pielęgnacji włosów. Pierwszym przykładem jest jej uzupełnienie – maska do włosów, o podobnych właściwościach do odżywki, jednak gęstszej formule i intensywniejszym działaniu, z którego zaleca się korzystać raz na tydzień lub dwa.

Wśród kosmetyków, które warto wdrożyć do rutynowej pielęgnacji włosów, wymienić można również olejki i serum przeznaczone do końcówek. To właśnie końcówki są szczególnie narażone na uszkodzenia, rozdwojenie, zmatowienie i przesuszenie. Serum to produkt, który zabezpiecza je przed czynnikami zewnętrznymi i dostarcza solidną dawkę składników odżywczych, żeby końcówki Twoich włosów były gładkie, silne i błyszczące.