Kategorie
Porady

Jak kawa wpływa na metabolizm?

Uważa się, że kofeina została odkryta przez lokalne plemiona na Półwyspie Etiopskim. Uważa się, że jest to kraj ojczysty krzewu kawowego. Legenda głosi, że pasterz Kaldi zauważył, że jego zwierzęta w nocy jadły z jagód tej rośliny. Postanowił spróbować ich sam i od razu stał się bardziej czujny i energiczny. Później ziarna kawy zostały przetransportowane do Arabii. Od tego momentu globalne rozproszenie kofeiny stało się punktem centralnym dla handlu i stosunków handlowych między krajami. I nadal są! Guru z Wall Street często nazywają kawę „czarnym złotem”. Częściowo, ze względu na swój charakterystyczny kolor, przyjmuje się po uprażeniu fasoli. I to głównie ze względu na jego stabilną cenę!

Szacuje się, że ponad 80% dorosłych przyjmuje kofeinę dziennie – w filiżance kawy, zielonej herbaty lub kofeiny bezwodnej. Są też batony i tabletki kofeinowe, napoje energetyczne, szampon kofeinowy, witaminy i kremy do twarzy. Energetyzuje, poprawia nastrój i nasze zdolności poznawcze. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała ją za najczęściej używaną substancję psychoaktywną.

Regularne spożywanie kofeiny wiąże się również ze zwiększonym spalaniem nadmiaru kalorii i funtów. Jest to doskonały środek detoksykujący i moczopędny. Co czyni go bardziej niż odpowiednim dla właściwej kontroli wagi. Daje ci siłę do wykonywania wszystkich rodzajów pracy fizycznej lub umysłowej, a jednocześnie sprawia, że czujesz się pełen. Wiele naturalnych rozwiązań w zakresie modelowania sylwetki zawiera je w swojej liście składników aktywnych.

Prawie każda osoba na świecie jest uzależniona od kofeiny!

Kofeina jest drugim najpopularniejszym i najczęściej spożywanym napojem dziennym, a herbata zajmuje w nim wiodącą pozycję. Ale czy wiesz, że niektóre odmiany herbaty zawierają kofeinę? Kilka przykładów to czarna i zielona herbata. A ile kofeiny jest w twojej codziennej filiżance kawy? Nauka ustaliła, że średnio wynosi on 94,8 mg.

Ile kofeiny w kawie?

Substancja ta jest popularna głównie ze względu na swoje działanie odświeżające i energetyzujące. Większość znanych korzyści płynących z kofeiny to aktywne wzmacnianie zdolności poznawczych. Pierwsza filiżanka kawy w ciągu dnia może poprawić Twoją wydajność o 25%.

Wszystkie inne, po których pijesz – z 10-15%. To prowadzi nas do negatywnych skutków kofeiny, gdy przekroczysz dzienną dawkę, która jest dla Ciebie dobra. Tak jak w przypadku każdej innej substancji psychoaktywnej, może dojść do uzależnienia od kofeiny, które zazwyczaj prowadzi do jej odstawienia lub przedawkowania.

Przyjrzyjmy się bliżej negatywnemu wpływowi kofeiny na ludzki organizm:

 • Może to zwiększać ryzyko rozwoju chorób układu krążenia.
 • Ponieważ kofeina jest silnym stymulantem, przesadzenie z nią może pozbawić Cię jakości snu i wywołać bezsenność.
 • Kofeina jest przenoszona bezpośrednio przez mleko matki i nie jest zalecana dla kobiet karmiących piersią lub w czasie ciąży.
 • Jako silna substancja psychoaktywna, znana jest również z tego, że wywołuje nerwowość i niepokój.
 • Ma on również głęboki wpływ na układ pokarmowy, co może prowadzić do niestrawności i problemów żołądkowych.

Kofeina jest również dobra dla organizmu – oto niektóre z jej korzyści:

 • Naturalny spalacz tłuszczu i środek do modelowania sylwetki;
 • Działa zapobiegawczo przeciwko hipermangliacji;
 • Wzmacnia wewnętrzne procesy metaboliczne, moczopędne i oczyszczające organizmu;
 • Poprawia zdolności poznawcze, wspomaga pamięć mózgu i funkcje koncentracji;
 • Daje energię, wytrzymałość i poprawia nastrój;
 • Wieczna walka między kawą a kilogramami

Popularny mit, że filiżanka kawy pomoże ci spalić nadmiar kalorii i tłuszczu, jest w rzeczywistości prawdziwy. Kofeina i kilogramy są śmiertelnymi wrogami. Ale nie dlatego, że ten pierwszy sprawia, że czujesz się podekscytowany i odświeżony. Sprawy komplikują się na poziomie komórkowym i molekularnym. To dlatego jest tak wiele diet kofeinowych i planów żywieniowych.

Czy kawa reguluje apetyt?

Regularne przyjmowanie kofeiny zwiększa uwalnianie hormonu ossofocin do mózgu. Reguluje on apetyt i zwiększa metabolizm. Ułatwia to spalanie nadmiaru kalorii i tkanki tłuszczowej. U ludzi, kofeina blokuje również receptory adenozynowe w podwzgórzu. Reguluje on sen i równowagę energetyczną. Podczas badań, spożycie kofeiny doprowadziło do produkcji oksytocyny, która zmniejsza podobieństwo otyłości lub nadwagi.

Kofeina ma naturalną zdolność do zwiększania metabolizmu tłuszczu, powodując szybsze utlenianie się komórek tłuszczowych. Aktywuje on kwasy tłuszczowe i oszczędza glikogen mięśniowy. To oznacza, że masz energię i czujesz się pełen przez dłuższy czas. Nie można również nie doceniać termogenicznego działania kofeiny. Przyspieszając procesy w naszym organizmie, „ogrzewa” nas, podnosząc naszą średnią temperaturę. Prowadzi to do naturalnie przyspieszonego wydalania nadmiaru toksyn.

Oto niektóre z naukowych powodów, dla których kofeina jest dobra w radzeniu sobie z nadmiarem kilogramów:

 • Kofeina podnosi temperaturę ciała, pomagając mu szybciej pozbyć się nadmiaru toksyn i płynów.
 • Daje ci energię i wytrzymałość, wywołując uczucie pełności i blokując receptory odpowiedzialne za głód.
 • Główna substancja w naszej codziennej filiżance do kawy również poprawia metabolizm tłuszczów.
 • Jest również doskonały do aktywnego oczyszczania ciała.
 • Kofeina działa również na zwiększenie twojej aktywności fizycznej.
 • Szczęśliwy i zadowolony z filiżanki kawy bogatej w kofeinę

Wśród mniej znanych właściwości kofeiny jest jej zdolność do poprawy nastroju i zwiększenia pewności siebie. Jako środek pobudzający ośrodkowy układ nerwowy (OUN) powoduje, że mózg uwalnia wyższe stężenia dopaminy, noradrenaliny i noradrenaliny. Wszyscy czynimy nas bardziej aktywnymi fizycznie i poznawczo. Poprawiają one również nasze samopoczucie i sprawiają, że czujemy się szczęśliwi.

Ilość spożywanej kawy

Oczywiście musimy być ostrożni z codzienną ilością spożywanej kawy, aby nie uzyskać efektu odwrotnego. Pamiętaj, że jest taka rzecz jak przedawkowanie kofeiny. Jeśli jesteś przyzwyczajony do picia dużej ilości kawy dziennie, pamiętaj, że objawy odstawienia kofeiny mogą być również dość poważne. Więc wszystko musi być z umiarem! To jest jak osiągnięcie równowagi w życiu. Można również spróbować jednego z naturalnych roztworów kształtu ciała, które zawierają odpowiednią ilość kofeiny.

Kofeina – Nasz pierwszy przyjaciel rano, a wróg w nocy!

Kofeina jest cudowną, naturalną substancją, podarowaną nam przez naturę, aby pomóc nam pozostać aktywnymi i czujnymi. To sprawia, że robimy wszystko, co w naszej mocy w pracy i życiu społecznym. Ale starajcie się utrzymywać ilości, które codziennie konsumujemy z umiarem. Pomoże Ci to uniknąć negatywnych skutków kofeiny i bardziej cieszyć się jej dobrodziejstwami. To również sprawi, że poczujesz się lepiej o sobie.