Kategorie
Badania Zdrowie

Elektroencefalografia (EEG)

Elektroencefalografia (EEG) to metoda badania aktywności elektrycznej mózgu polegająca na umieszczeniu elektrod w określonych miejscach na powierzchni głowy.

Co to jest aktywność elektryczna mózgu?

Mózg zbudowany jest z komórek nerwowych – neuronów – które mają zdolność „łańcuchowego” przekazywania impulsów elektrycznych. Różne obszary mózgu reagują na różne bodźce zewnętrzne – w tych obszarach neurony przekazują pojedyncze impulsy. Ponadto w pewnych warunkach impulsy te mogą się wzajemnie osłabiać lub wzmacniać.

Elektroencefalograf jest w stanie wykryć impulsy elektryczne w mózgu. Składa się on z elektrod podłączonych do komputera. Elektrody przymocowane do głowy pacjenta odbierają impulsy i przesyłają je do komputera, który je rozszyfrowuje i wyświetla. Na papierze impulsy są wyświetlane jako fale. Fale te mają różne właściwości (częstotliwość i amplitudę) i dzielą się na fale alfa, beta, delta, theta i mu.

Co pokazuje badanie EEG?

Badanie elektroencefalogramu pozwala specjaliście dostrzec oznaki różnych nieprawidłowości w pracy mózgu i ocenić ich charakter. Na przykład, EEG może być wykorzystywane do wykrywania

aktywność epileptyczna w różnych płatach mózgu;
możliwe przyczyny ataków paniki i zaciemnień;
w których płatach mózgu znajdują się nieprawidłowe ogniska;
jak zmienia się aktywność elektryczna mózgu przed wystąpieniem napadu.
EEG można również wykorzystać do ustalenia przyczyny problemów neurologicznych – zaburzeń czynnościowych lub uszkodzeń organicznych, a także do oceny skuteczności terapii i rehabilitacji (w tym przypadku EEG wykonuje się przed rozpoczęciem leczenia, a następnie – w trakcie lub po zakończeniu przyjmowania leków).

Jak przeprowadza się badanie EEG?

Na głowę pacjenta nakłada się czepek z elektrodami. Lekarz bada aktywność elektryczną mózgu pacjenta w stanie spoczynku, prosi go o mruganie, aby uwzględnić błędy mrugania, a następnie pracuje nad pacjentem, prosząc go o głębokie oddychanie (hiperwentylacja) i badając jego reakcję na błyski światła (fotostymulacja).

Wskazania do EEG:

  • Wcześniejsze urazy głowy lub zabiegi neurochirurgiczne.
  • Zaburzenia krążenia krwi w mózgu (np. udary).
  • Podejrzenie guza mózgu.
  • Napady drgawek lub omdlenia w wywiadzie.
  • Częste epizody zawrotów i bólów głowy.
  • Różne zaburzenia snu (bezsenność, częste budzenie się w nocy, somnambulizm).
  • Zapalenie opon mózgowych, zapalenie mózgu i inne choroby błon mózgowych.
  • Opóźniony rozwój mowy i rozwój psychomotoryczny, jąkanie się.
  • Tiki u dzieci.
  • Mózgowe porażenie dziecięce.

Przeciwwskazania do EEG:
Nie ma wyraźnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu. W niektórych przypadkach może to być trudne ze względu na otwarte rany i skaleczenia, które uniemożliwiają założenie elektrod, a także u małych dzieci i osób z pewnymi zaburzeniami psychicznymi – ponieważ mają one trudności z zachowaniem spokoju niezbędnego do przeprowadzenia badania i dokładną interpretacją wyników.

Przygotowanie do badania EEG

Na 3-4 dni przed badaniem nie należy przyjmować żadnych leków przeciwdrgawkowych, uspokajających ani hipnotycznych, a także unikać kawy i mocnej herbaty, napojów energetyzujących i czekolady.
Przed zabiegiem należy dobrze umyć głowę i oczyścić ją z produktów do stylizacji oraz wysuszyć włosy.
Należy odpowiednio się odżywiać na kilka godzin przed badaniem, aby zapobiec uczuciu głodu i spadkowi poziomu cukru we krwi, co może zafałszować wyniki badania.
Jeśli badanie EEG jest planowane w stanie snu (zwykle wymagane w przypadku padaczki), noc poprzedzająca badanie powinna być bezsenna.
Wszystkie sugestie