Kategorie
Porady

Dieta Keto – Wartości odżywcze i kilka przydatnych wskazówek!

Próżność jest wrodzona w nas wszystkich. Postać Ala Pacino w „Adwokacie diabła” – samym księciu ciemności – wspomina w pewnym momencie w filmie, że jest to jego ulubiony grzech. Przemysł kosmetyczny generuje solidne roczne zyski, dzięki wewnętrznej chęci każdego człowieka do bycia lepszą wersją siebie. Jednak coraz więcej ludzi zaczyna szukać bardziej przyjaznych środowisku alternatyw dla tradycyjnych diet i systemów fitness.

Ostatnia dekada była świadkiem obsesji na punkcie diety ketogenicznej. Jego zasady opierają się na mechanizmie przetwarzania przez organizm ludzki pierwiastków spożywanych jako pokarm, wykorzystujących je do produkcji energii. Nazywa się to ketonem i opiera się na tak zwanych „ketonach” – cząsteczkach, które mózg syntetyzuje. Dzieje się tak, gdy poziom glukozy (cukru/wodorowęglanów) we krwi znacznie spada.

Reżim na keto

Nasz organizm może przestawić się na podobny reżim keto, gdy stopniowo ograniczymy spożycie węglowodanów. Prawda jest taka, że większość organów może funkcjonować normalnie, używając tłuszczu i białka jako „paliwa”. Mają genetyczną wiedzę, jak to zrobić. Jedyne czego potrzebują to małe przypomnienie.

Jak działa dieta ketogeniczna i dlaczego jest tak popularna?

Statystyki z wyszukiwarki giganta Google pokazują, że prawie 9 milionów ludzi przeszukuje miesięcznie frazę 'keto diet’. Ponad 7 milionów hashtagów „#keto” zostało wygenerowanych na społecznej platformie udostępniania zdjęć Instagram. Gwiazdy takie jak Madonna, Holly Berry i Megan Fox wchodzą w tryb keto, gdy muszą szybko nabrać kształtu. Ale jak dokładnie działa dieta ketogeniczna i dlaczego jest tak popularna?

Po pierwsze, odżywczy system ketonowy opiera się na wewnętrznym mechanizmie w organizmie człowieka, który jest uruchamiany przez niedobór węglowodanów. Glukoza jest głównym źródłem żywności i energii dla ludzkiego mózgu. Kiedy jego poziom spada poniżej 20% w naszym krwiobiegu, umysł wysyła sygnały do ciała. Sygnalizuje on ciału rozpoczęcie produkcji ketonów, które działają jak „pokarm”. Może je syntetyzować z dostępnych komórek tłuszczowych.

Oczywiście najlepiej, jeśli pochodzą one z regularnie spożywanych zdrowych tłuszczów jednonienasyconych i tłuszczów wielonienasyconych. Należy zminimalizować spożycie żywności węglowodanowej. Jeśli masz słodki ząbek, najlepiej jest zwrócić się do źródeł organicznej glukozy. Istnieją naturalne cukry, które mają uskrzydlone działanie na organizm. A zdrowe nawyki żywieniowe poprawiają jakość Twojego życia!

Oto kilka szybkich faktów na temat diety, które każdy powinien znać:

 • Sprawia, że organizm ludzki przechodzi od energetycznego wykorzystania węglowodanów (glikoliza) poprzez tłuszcze (lipoliza) do aktywnej ketozy.
 • System odżywiania prawie całkowicie usuwa węglowodany z codziennego menu. Stanowią one tylko 5% całkowitej ilości przyjmowanych kalorii. Jest to około 20 gramów dziennie lub mniej średniej wielkości jabłko.
 • Białko natomiast powinno stanowić 20% porcji żywności. Pozostałe 75% pozostawia się zdrowym tłuszczom.

Jakiego rodzaju żywność należy spożywać w umiarkowanych ilościach, a jakich unikać w systemie Keto?

Głównym powodem unikania węglowodanów jest to, że w ten sposób organizm nauczy się spalać tłuszcz dla energii. Co znacznie ułatwia zarządzanie kontrolą jakości wagi. Przejście do stanu ketozy może być jednak męczące dla organizmu. Przejście od jednego źródła energii do drugiego zajmuje przeciętnemu człowiekowi od 4 do 6 tygodni.

Oczywiście, proces ten nie jest argumentem o ludzkim ciele. Należy jednak pamiętać o możliwości wystąpienia następujących negatywnych skutków ubocznych:

 • Ogólne uczucie zmęczenia, zmęczenia i senności;
 • Łatwa irytacja, częste wahania nastroju, niepokój i niecierpliwość;
 • Tymczasowo nieprzyjemny zapach potu i śliny;
 • Suchość w ustach i ciągłe pragnienie;
 • Większa potrzeba pójścia do pokoju chłopców i dziewcząt;

Poniżej znajduje się lista produktów spożywczych, których należy unikać za pomocą wszelkich środków podczas diety keto:

 • Cukier i słodycze: Obejmuje to również tradycyjnie uważane za „zdrowe” produkty, takie jak miód, syrop klonowy i z agawy.
 • Każdy rodzaj towarów na bazie pszenicy: Nie należy sięgać do ziaren pszenicy, owsa, ryżu i opakowań po kukurydzy, gdy idziesz do supermarketu.
 • Towary: Chleb, makaron i spaghetti.
 • Wszystkie dania gotowe, półprodukty i gotowe do przyrządzenia.

Oto krótka lista przykładów produktów, które mogą być spożywane w umiarkowanych ilościach:

 • Produkty mleczarskie: mleko pełne, ser biały i żółty oraz jogurt.
 • Warzywa o średniej zawartości skrobi: Należy dostosować spożycie marchwi, buraków, pasternaku, grochu, karczochów i ziemniaków, chociaż są one zazwyczaj uważane za odżywcze.
 • Rośliny strączkowe i ich pochodne: Spożywać fasolę, ciecierzycę, soczewicę, orzeszki ziemne w umiarkowanych ilościach.
 • Orzechy włoskie i nasiona: Nie należy spożywać migdałów, nerkowców, orzechów włoskich, pestek dyni i słonecznika.
 • Owoce: Banany i melony.

Jakie pokarmy są zalecane podczas diety ketogenicznej?

W diecie ketogenicznej nie chodzi tylko o ograniczenia. Istnieje dobry wybór produktów mięsnych, mleczarskich i roślinnych, które poszczególne osoby mogą swobodnie wybierać. Zdecydowanie zaleca się, aby wszystkie pochodziły ze źródeł organicznych. Również za to, że są uprawiane w środowisku przyjaznym dla środowiska bliskim ich środowisku naturalnemu. Nie zapomnij skupić swojej uwagi na tłuszczach jednonienasyconych i wielonienasyconych. Będą one nowym źródłem energii dla twojego ciała!

 • Żywność i przyprawy, które można spożywać w nieograniczonych ilościach:
 • Tłuszcze, przyprawy i aromaty: oliwa z oliwek, olej kokosowy i z awokado oraz sam owoc awokado.
 • Białka: Czerwona wołowina, jaja, ryby.
 • Warzywa niskopoziomowe miala: zielone warzywa liściaste i krzyżowe (brokuły, kapusta, kalafior, brukselka i ogórki).
 • Wewnętrzne zdrowie odbija się i świeci na zewnątrz!

Dieta ketogeniczna to dobry sposób na oczyszczenie organizmu i powrót do formy. Chociaż proces transformacji może początkowo stresować ciało na zewnątrz, może również promować jego właściwe funkcjonowanie. Przede wszystkim z pewnymi chorobami przewlekłymi.

Nauka ustaliła, że przyczynia się ona do poprawy kondycji osób z Parkinsonem i Alzheimerem, cukrzycą typu 2 i padaczką. Jeśli jesteś w ciąży lub karmiąca piersią, najlepiej jest poczekać przed wypróbowaniem reżimu ketogenicznego.