Kategorie
Porady

Zdrowie w Zespole – Klucz do Efektywności i Rozwoju Firmy

Współczesny rynek pracy ewoluuje, a wraz z nim rośnie znaczenie dbałości o zdrowie i dobrostan pracowników. Firmy, które rozumieją tę zmianę, inwestują w prywatną opiekę medyczną dla swoich pracowników, widząc w tym nie tylko obowiązek, ale strategiczną inwestycję w przyszłość. W tym artykule przyjrzymy się korzyściom płynącym z zapewnienia pracownikom dostępu do prywatnej opieki zdrowotnej i jak wpływa to na ogólną wydajność firmy.

Zdrowie w Zespole – Klucz do Efektywności i Rozwoju Firmy

Prywatna opieka medyczna – inwestycja w zespół

Prywatna opieka medyczna dla pracowników – zapewnienie jej to znak, że firma dba o swoich ludzi. Dostęp do lekarzy specjalistów, szybkie terminy wizyt i kompleksowa opieka zdrowotna przekładają się na ogólne zadowolenie pracowników. Zadowolony pracownik to efektywny pracownik, co bezpośrednio wpływa na wyniki firmy.

Jak opieka medyczna wpływa na wydajność pracowników?

Pracownicy korzystający z pakietów opieki medycznej cieszą się lepszym zdrowiem, co przekłada się na mniejszą liczbę dni chorobowych i wyższą efektywność pracy. Dostęp do szybkiej i skutecznej opieki medycznej oznacza, że pracownicy mogą szybciej wrócić do zdrowia i pracy, co jest korzystne zarówno dla nich, jak i dla firmy.

Korzyści dla firmy

Inwestycja w opiekę zdrowotną pracowników to również sposób na wyróżnienie się na rynku jako atrakcyjny pracodawca. Firmy oferujące takie benefity przyciągają wykwalifikowanych pracowników i zwiększają swoją konkurencyjność. To także znak, że firma jest stabilna i dba o swoich pracowników, co buduje pozytywny wizerunek w oczach klientów i partnerów biznesowych.

Opieka medyczna jako element kultury organizacyjnej

Włączenie opieki medycznej do pakietu benefitów pracowniczych pokazuje, że firma stawia na zrównoważony rozwój i dbałość o dobrostan swojego zespołu. Jest to element budowania kultury organizacyjnej opartej na trosce i wsparciu, co przekłada się na lepsze relacje wewnątrz firmy.

Podsumowanie

Inwestycja w prywatną opiekę medyczną dla pracowników to decyzja, która przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i firmie. Poprzez zapewnienie dostępu do wysokiej jakości usług medycznych, firmy mogą zwiększyć efektywność pracy, zbudować pozytywny wizerunek i przyciągnąć najlepsze talenty na rynku pracy. Jest to także sposób na pokazanie, że firma dba o swoich pracowników, co w dzisiejszych czasach jest nieocenioną wartością. Dodatkowo, pakiet medyczny przyczynia się do zwiększenia satysfakcji i motywacji pracowników, co jest kluczowe w budowaniu długoterminowych, stabilnych relacji zawodowych. Firmy, które skupiają się na zdrowiu swojego zespołu, często doświadczają wzrostu kreatywności i innowacyjności, co przekłada się na lepsze wyniki biznesowe i rozwój firmy.


sprawdź więcej w kategorii zdrowie

Kategorie
Porady

Tabletka dzień po – co warto wiedzieć przed jej zażyciem?

Pigułka „dzień po” jest rodzajem antykoncepcji awaryjnej. Kobieta może ją przyjąć w ciągu 5 dni od stosunku płciowego bez antykoncepcji, który może prowadzić do niechcianej ciąży. Tabletka dzień po możliwa jest do kupienia tylko na podstawie recepty. Dzięki rozwojowi medycyny online istnieje możliwość otrzymania recepty bez wychodzenia z domu za pomocą e-wizyty z lekarzem.

Tabletka dzień po – kiedy?

Kobiety mogą wymagać antykoncepcji awaryjnej po stosunku płciowym z wielu powodów, w tym:

 • zapomną przyjąć tabletkę antykoncepcyjną,
 • pęknięta prezerwatywa,
 • nieskuteczne użycie tradycyjnej antykoncepcji,
 • odbycie nieplanowanego stosunku płciowego bez antykoncepcji,
 • napaść seksualna lub gwałt.

Jak działa tabletka dzień po?

Pigułka dzień po zapobiega owulacji, dzięki czemu jajnik nie uwalnia komórki jajowej, tym samym zapobiega jej zapłodnieniu i uniemożliwia zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej w ścianie macicy. Do zapłodnienia może nastąpić do 5 dni po odbytym stosunku podczas dni płodnych kobiety.

Czy antykoncepcja awaryjna jest skuteczna?

Tabletka dzień po, która została przyjęta w zalecanym przedziale czasowym po odbytym stosunku, jest bardzo skuteczna. Szacuje się, z tylko od 1,2 do 2,1 procent kobiet, które zażyły ​​pigułkę dzień po zawierającą lewonorgestrel, zaszło w ciążę, w porównaniu do 1,2 procent kobiet, które przyjmowały tabletki zawierające octan uliprystalu.

Istotne jest, aby zażywać te tabletki tak szybko, jak to możliwe po stosunku bez antykoncepcji – najlepiej w ciągu 72 godzin. Chociaż niektóre tabletki mogą nadal działać do 120 godzin. Nie warto jednak zwlekać, ponieważ czas w tym przypadku jest naszym wrogiem i może działać na naszą niekorzyść.

Jaka antykoncepcja awaryjna dostępna jest na rynku?

Szereg marek zawiera lewonorgestrel. Tylko jedna marka pigułek dzień po zawiera octan uliprystalu. Zawsze czytaj informacje dotyczące stosowania leku na opakowaniach, ponieważ czas przyjmowania tabletek różni się w zależności od marki.

Czy antykoncepcja awaryjna zagraża potencjalnej ciąży?

Pigułka dzień po nie zakłóca ciąży, ani nie spowoduje jej utraty, bądź aborcji. Ponadto warto zaznaczyć, że nie chroni przed ciążą, jeśli osoba odbywa stosunek płciowy bez antykoncepcji wkrótce po zażyciu pigułki. Każdy, kto zamierza odbyć stosunek seksualny, powinien rozpocząć lub kontynuować regularne metody antykoncepcji.

Skutki uboczne

Chociaż pigułka dzień po oferuje kobietom bezpieczną opcję zapobiegania ciąży, ma pewne wady. Należą do nich łagodne skutki uboczne oraz brak ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Tymczasowe skutki uboczne pigułki dzień po obejmują:

 • zmiany menstruacyjne,
 • tkliwość piersi,
 • zawroty oraz bóle głowy,
 • skurcze,
 • mdłości oraz wymioty.

Warto pamiętać, że pigułka dzień po traci skuteczność, jeśli w ciągu 3 godzin po jej zażyciu wystąpią wymioty. Każdy, kto wymiotuje po zażyciu tabletki dzień po, powinien przyjąć dodatkową dawkę.

Jak sama nazwa mówi, antykoncepcja awaryjna, powinna być stosowana tylko w kryzysowych momentach. Nie powinniśmy jej traktować jak stałego środka antykoncepcyjnego. Częste stosowanie tabletki dzień po może powodować zaburzenia miesiączkowania, takie jak nieregularne miesiączki. Jeśli cykl menstruacyjny nie zostanie wznowiony w ciągu 3-4 tygodni od zażycia tabletki dzień po należy wykonać test ciążowy.

Czy antykoncepcja awaryjna jest dla wszystkich kobiet?

Chociaż pigułka dzień po jest ogólnie bezpieczna, niektóre kobiety nie powinny jej przyjmować, w tym:

 • kobiety, które mają alergię lub wrażliwość na jej składniki,
 • kobiety w ciąży,
 • lekarze nie zalecają kobietom karmiącym piersią przyjmowania octanu uliprystalu.

Tabletka dzień po, stanowi ratunek dla wielu kobiet w kryzysowych sytuacjach. Podczas przyjmowania jej należy pamiętać, że kluczowym czynnikiem jej skuteczności jest czas. Powinniśmy również obserwować swoje ciało, a w przypadku krwawienia bądź plamienia trwającego dłużej, niż tydzień lub odczuwania silnego bólu w podbrzuszu, należy skontaktować się z lekarzem. Objawy te mogą wskazywać na ciążę pozamaciczną lub poronienie.

Kategorie
Porady

Jak urządzić salon fryzjerski w stylu retro

Styl retro we wnętrzach bije rekordy popularności. Po latach znów doceniono szyk i klasę z ubiegłych dekad i z powodzeniem wykorzystuje się rozwiązania, jakie stosowały nasze prababcie, babcie i mamy. Sprawdź, jak urządzić salon fryzjerski w stylu retro!

Styl retro we wnętrzach bije rekordy popularności. Po latach znów doceniono szyk i klasę z ubiegłych dekad i z powodzeniem wykorzystuje się rozwiązania, jakie stosowały nasze prababcie, babcie i mamy. Sprawdź, jak urządzić salon fryzjerski w stylu retro!

Styl retro – czym się wyróżnia? 

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest retro. Samo słowo retro oznacza „wstecz”. Tak więc styl retro oznacza coś, co już było. Meble w tym stylu są stylizowane na te z ubiegłych lat: inspirowane są latami 50., 60. i 70. XX wieku, dzięki czemu wprowadzą do wnętrza Twojego salonu urokliwy klimat, w którym Twoi klienci poczują się jak w domu. Styl retro przywodzi na myśl ponadczasowe, drewniane meble, które ocieplą nawet najbardziej surowe pomieszczenie. Kolorowe, wzorzyste tapicerki wprowadzają do salonu energię i świeżość

Meble do Twojego salonu fryzjerskiego

Postaw się na miejscu klienta. Wchodzisz do salonu fryzjerskiego i… no właśnie – co robisz? Z pewnością kierujesz się do recepcji. Dlatego powinna ona znajdować się w widocznym miejscu, blisko drzwi, tak by klient czuł, że jest tu mile widzianym gościem i wiedział, gdzie ma się udać. Recepcja fryzjerska powinna robić dobre pierwsze wrażenie. Do stylu retro doskonale pasują recepcje drewniane lub z elementami kamiennymi.

No dobrze, recepcja już za nami. Jesteś drugi w kolejce. Co robić przez ten czas? Poczekaj na wygodnej sofie lub fotelu w poczekalni fryzjerskiej! Wiele salonów fryzjerskich oferuje swoim klientom również poczęstunek, na przykład gorący napój. Jeśli i Ty chcesz w swoim salonie zapewnić klientom miło spędzony czas, to wybierz piękny retro stolik, a do niego dobierz efektowną sofę czy fotele – lub jedno i drugie, jeśli dysponujesz odpowiednią ilością miejsca. Poczekalnia fryzjerska to pole do popisu dla miłośników stylu retro – możesz stworzyć tu stylowy, przytulny kącik, dzięki któremu w Twoim salonie zapanuje przyjazna atmosfera. Jak już wyżej wspomnieliśmy, w stylu retro warto stawiać na zdecydowane kolory – poczekalnia daje dużo możliwości, jeśli chodzi o wystrój wnętrza. Warto postawić na kolor lub wzór – w styl retro świetnie wkomponują się sofy na drewnianych lub chromowanych nóżkach, które nadadzą meblom lekkości.

Teraz pora na mycie i strzyżenie. W każdym salonie fryzjerskim najważniejszy mebel to, oczywiście, fotel fryzjerski, a tuż obok myjnia https://www.wyposazenie-salonu-fryzjerskiego.pl/category/myjnie-myjki-fryzjerskie. Te meble fryzjerskie powinny być przede wszystkim wygodne, aby klienci mogli w pełni oddać się relaksującym zabiegom, takim jak masaż głowy podczas mycia. Aby podkreślić styl retro we wnętrzu, warto wybrać fotele w zdecydowanych, intensywnych kolorach np. żółtym czy czerwonym, albo postawić na ciekawy wzór. 

Trudno wyobrazić sobie salon fryzjerski bez konsoli. Lustro jest bardzo ważnym elementem, ponieważ ma nie tylko zastosowanie praktyczne, ale także potrafi zmienić wygląd pomieszczenia, rozświetlając je. W salonie fryzjerskim w stylu retro warto mieć lustra w ciekawych, zdobionych ramach, które przywiodą na myśl stylowe wnętrza sprzed dekad, które możemy dziś podziwiać w czarno-białych filmach.

Dodatki w stylu retro  

Twój salon fryzjerski jest już urządzony. Teraz pora na dodatki! To gratka dla pasjonatów dekorowania wnętrza. A bez dodatków pomieszczenie wydaje się smutne i nijakie. Doskonałym uzupełnieniem będą na przykład metalowe stojaki na kwiaty lub regał, na którym możesz ustawić kosmetyki lub czasopisma w poczekalni. Na stoliku pięknie będzie prezentował się szklany wazon ze świeżymi kwiatami, a także porcelanowe filiżanki na kawę lub herbatę. 

Kategorie
Cukrzyca Porady

Sól kontra cukier: Co jest gorsze dla twojego zdrowia?

Żywność i napoje są naszym głównym źródłem składników odżywczych. To dzięki nim udało nam się przetrwać tak długo i jakoś zdominować naszą małą niebiesko-zieloną planetę. Podczas gdy nasza egzystencja i ewolucja może również zależeć od wielu różnych czynników, nikt nie może zaprzeczyć mocy tego, co jemy. Niektóre książki, takie jak „Catching Fire: How Cooking Made Us Human” Richarda Wranghama i „An Edible History of Humanity” Toma Standage’a, są poświęcone tej tematyce. Nasze zdrowie i kod genetyczny zależy bezpośrednio od tego, co jemy. Pomogli nam wymyślić rolnictwo i hodowlę bydła. Ważne są też przyprawy. Pomagają nam zdobyć nasze receptory zmysłów. Większość z nich jest wystarczająco dobra do tego, jak działają nasze ciała. A czy można myśleć o przyprawach, które są bardziej popularne niż cukier i sól?

Oczywiście rynek oferuje obecnie wiele naturalnych rozwiązań, które mogą być stosowane w celu relaksu i harmonizacji pracy serca – sprawdź

Ach, życie i cudowna radość z jedzenia nie byłyby takie same bez nich. Ale należą do tak zwanego Białego Trio Śmierci. Zawiera cukier, sól i mąkę. Teraz weź głęboki oddech i odpręż się. Nie każda szczypta cukru i soli zabije cię w jednej chwili. Ale ich wyrafinowane wersje są bardzo często dodawane do śmieciowego jedzenia, które zawiera większość naszych złych nawyków żywieniowych. Są też całkiem uzależniające. Ich nadmierne spożycie może prowadzić do otyłości, zespołu metabolicznego, raka, nadciśnienia, cukrzycy typu 2, wysokiego ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu oraz chronicznego trądziku.

Właściwości cukru i soli – jak bardzo są one różne?

Sól i cukier mają bardzo niewiele wspólnego. Zarówno pod względem chemicznym, jak i przy porównywaniu ich smaków. Ten pierwszy jest wykonany z sodu i chlorku związanego anionowo. A ten ostatni jest wykonany z tlenu, wodoru i węgla, które są kowalentnie połączone. Ale mogą być też całkiem podobne. Ich najczęstsza forma jest krystaliczna i w większości przypadków jest bezwonna i bezbarwna.

Były one stosowane od wieków w następujących celach:

 • Konserwacja żywności;
 • Środki antybakteryjne, które można umieścić bezpośrednio na otwartych ranach w ich czystej postaci;
 • Silne wzmacniacze smaku wkładają się w prawie każde jedzenie;

Krótka historia cukru i soli

Trudno znaleźć bardziej popularne i powszechnie stosowane w historii ludzkości wzmacniacze smaku niż sól i cukier. Ponadto, są one uzyskiwane w sposób naturalny. Sól pochodzi zwykle z jezior słonej wody. Ich lecznicze wody ściskają ludzką skórę. Odświeżają ją i odmładzają, zabijając wszelkie szkodliwe bakterie na jej powierzchni. Niestety, większość soli zawartych w paczkowanych produktach spożywczych może być niezwykle szkodliwa. To samo odnosi się do cukru. Jest zbierany z trzciny cukrowej. Jego nazwa pochodzi od starożytnego greckiego słowa „σάκχαρις „(’ saccharis’). Początkowo używano go tylko jako lekarstwa. Znajdująca się w niej naturalna sacharyna podnosi poziom we krwi i stosowana jest przeciwko zawrotom głowy. Jeśli cierpisz na niski poziom cukru we krwi, możesz dodać szczyptę do szklanki wody o temperaturze pokojowej w połowie temperatury pokojowej i wypić ją. To sprawi, że od razu poczujesz się lepiej.

Jakie są negatywne skutki działania soli i cukru na organizm ludzki?

Sól i cukier odgrywają ważną rolę w ludzkich nawykach żywieniowych, nie ma co do tego wątpliwości. Nie zapominajmy jednak, że przesadzanie na obu wzmacniaczach smaku może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji. Jakie są główne szkody, które wyrządzają naszym ciałom? Poniżej zbadaliśmy je indywidualnie.

Oto niektóre z negatywnych skutków, jakie nadmierne spożycie soli może mieć na organizm człowieka:

 • Zwiększenie ryzyka zachorowania na raka żołądka i choroby sercowo-naczyniowe;
 • Duża ilość sodu w organizmie człowieka może powodować obrzęk i oszczędność wody;
 • Normalne funkcjonowanie nerek jest utrudnione;
 • W rzeczywistości możesz rozwinąć uzależnienie od soli;
 • Może spowodować obrzęk;

Oto negatywny wpływ cukru na organizm ludzki:

 • Jest to bezpośrednio związane z otyłością i przybieraniem na wadze;
 • Częste ogniska trądziku są również częste u osób z wysokim spożyciem cukru;
 • Cukier jest jeszcze bardziej uzależniający niż sól – szybkie cięcie może prowadzić do depresji, gwałtownych wahań nastroju i zmian w poziomie energii;
 • Istnieje ścisły związek między przedwczesnym starzeniem się skóry a spożywaniem zbyt dużej ilości słodyczy;
 • Wysokie ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, raka, wysokiego ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu;

Sól kontra cukier – Co jest gorsze dla ludzkiego zdrowia?

W przeszłości lekarze koncentrowali się bardziej na doradztwie dotyczącym ograniczenia spożycia sodu w celu kontroli ciśnienia krwi. Ostatnio jednak prowadzone są nowe badania i analizy. Co zaskakujące, większość z nich pokazuje, że dodane cukry są ogólnie bardziej niebezpieczne. Może nie chcesz w to wierzyć, ale cukier bardziej szkodzi sercu niż sól.

Nadmierne spożycie cukrów rafinowanych może prowadzić do zmian w metabolizmie organizmu i przewlekłych stanów zapalnych. Prowadzi to do rozwoju chorób przewlekłych, takich jak rak i cukrzyca typu 2. Niektóre rodzaje cząsteczek cukru, zwane fruktozą, są przetwarzane tylko przez wątrobę. Jego aktywność jest również poważnie ograniczona przez nadmierne spożycie słodyczy.

Współczesna nauka osiągnęła bardzo wysoki poziom zaawansowania. Można przeciwdziałać negatywnemu wpływowi soli i cukru na organizm ludzki poprzez zastosowanie szerokiej gamy naturalnych rozwiązań poprawiających tętno. Jak SugaNorm organicznie sfilmowany wewnętrzny spokój i lepsze kapsułki tonu ciała.

Więc, kto jest zwycięzcą? Czy sól jest bardziej niebezpieczna dla nas i naszego samopoczucia niż cukier?

Werdykt: Badania naukowe wykazały, że nadmierne spożycie cukrów rafinowanych jest bardziej niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego niż sól. Sód jest bardzo ważny dla normalnej pracy pierwiastka w organizmie. Dobrze jest jednak pamiętać o ograniczeniu dziennego spożycia obu tych substancji! Utrzymywanie właściwej równowagi to wszystko!

Kategorie
Cukrzyca Detox Porady

5 złych nawyków żywieniowych

Jednym z podstawowych warunków dobrego życia, w którym twoje zdrowie jest silne, jest posiadanie dobrych nawyków żywieniowych. Nie wymaga to zgodności z jakimikolwiek szczególnymi systemami lub zakupu konkretnych produktów. Większość ludzi może dobrze jeść, jeśli po prostu zrezygnuje z bardzo złych nawyków żywieniowych. Krok ten pomógłby wielu z nas udoskonalić nasz system, choć bez wprowadzania większych zmian.

ZDROWE ŻYWIENIE

Zdrowe i prawidłowe odżywianie jest warunkiem koniecznym do lepszego trawienia, lepszego przetwarzania substancji i wchłaniania korzystnych składników ciała, co z kolei pomoże nam być w lepszej kondycji bez większego wysiłku.

Oto niektóre z grzechów, które czynimy w naszym codziennym życiu w odniesieniu do naszych nawyków żywieniowych. Unikaj ich i znacznie popraw swój reżim.

Niezdrowy początek dnia

Ludzie popełniają dwa duże błędy na najważniejszym posiłku dnia: śniadaniu. Niektórzy ludzie jedzą coś słodkiego. Cukier jest źródłem energii, ale szybko się wyczerpuje i gwałtownie spada w ciągu dnia. Lepszym paliwem dla organizmu jest białko i błonnik na śniadanie, takie jak jajka, chleb razowy, jogurt.

Innym błędem jest to, że śniadanie traci się w ogóle. W nocy nie masz szans na odzyskanie wyczerpanych zapasów energii, które spędziłeś dzień wcześniej. To może się stać przez śniadanie. Aby być energicznym i silnym w ciągu dnia, trzeba zjeść śniadanie z samego rana. Nie popełnij błędu, zastępując go kawą, która przyniesie tylko chwilowy przepływ energii.

Niezdrowe wybory dotyczące żywności

Każdy ma w swojej kuchni przynajmniej jeden rodzaj jedzenia, który nie przynosi korzyści ciału lub korzyści są tylko tymczasowe. Głównym sposobem na rezygnację z tych szkodliwych pokus jest nie wprowadzanie ich do domu.

Kiedy w ciągu dnia poczujesz potrzebę zjedzenia kęsa, albo po prostu się znudzisz, pomyśl jeszcze raz o zastąpieniu batonika czekoladowego garścią surowych orzechów. Byłyby one dobrym źródłem błonnika i korzystnych substancji, i pochodzą bez dodatkowych kalorii pokusy.

Smażone i przetworzone jedzenie jest obok pokusy, gdy przychodzi do złych nawyków żywieniowych. Postaraj się ograniczyć ilość smażonej żywności i wybrać jak najwięcej nieprzetworzonych produktów. Pierwszy jest źródłem tłuszczu i kalorii, które są poważne i niepotrzebne dla naszego organizmu. Przetworzone pokarmy, oprócz tego, że są pełne barwników i konserwantów, pozbawiają nas nabywania substancji niezbędnych dla naszego organizmu, a jednocześnie napełniają go tymi, które nie są niezbędne.

Niezdrowa kultura żywienia

Oto kilka podstawowych momentów w odniesieniu do kultury i zachowań żywieniowych. Jeśli się nad tym zastanowisz, to pewnie dowiesz się, że to wszystko robisz:

 • Niezrównoważone porcje – bardzo często ludzie popełniają błąd kładąc na talerzach więcej, niż ich ciała muszą się czuć pełne. Duże porcje, wielopoziomowe menu podczas spotkania rodzinnego, prowadzą do nadmiernego spożycia i nadmiaru kalorii.
 • Odwrócenie uwagi podczas jedzenia – kiedy jesteśmy otoczeni przez czynniki rozpraszające uwagę podczas jedzenia, takie jak np. telewizor czy gazeta, możliwe jest również zjedzenie zbyt dużej ilości jedzenia, ponieważ nie zwracamy uwagi na to, ile spożywamy. Z drugiej strony, jedzenie w ruchu jest zbyt szybkie, nie pozwala nam wchłonąć zdrowych elementów i często nie jest w stanie nasycić się.
 • Jedzenie późno – często zdarza się, że w ciągu dnia mamy nawyk głodowania, ponieważ nie mamy czasu, jesteśmy zajęci pracą i po prostu nie możemy usiąść do jedzenia. To sprawia, że jemy za dużo na kolacji lub co gorsza – bezpośrednio przed pójściem spać, co prowadzi do nieprawidłowego trawienia i wchłaniania substancji. Jeśli musisz jeść późno w nocy z powodu braku czasu, upewnij się, że jesz lekkie posiłki.

Niezdrowe wzmacniacze smaku

To nie jest kłamstwo, że najbardziej szkodliwe rzeczy są zazwyczaj najsmaczniejsze. Często do naszego menu włączamy ciężkie przyprawy bogate w tłuszcze, sól i szkodliwe cukry. Jeśli szukasz smaku przyprawy, przygotuj ją w domu tak lekko, jak to tylko możliwe.

Innym szkodliwym dodatkiem, który towarzyszy naszym posiłkom, są napoje bezalkoholowe, takie jak soda i sok. Zawierają one tylko puste kalorie, uszkadzają zęby i organy wewnętrzne oraz są bogate w szkodliwe cukry. Lepiej przyzwyczajaj się do picia wody, która cię nawilży i pomoże twojemu ciału pozbyć się toksyn.

DIETA BOGATA W BŁONNIK

Wreszcie, co nie mniej ważne, błędem jest myślenie, że tylko deser po posiłku lub w ciągu dnia napełni cię energią. Cukier jest szybko przetwarzany przez organizm, a następnie szybko wyczerpuje się jego zapasy. Znacznie lepszym rozwiązaniem są orzechy bogate w błonnik i białko oraz woda, która nawilża komórki i odświeża organizm.

Diety okazjonalne

Środowisko społeczne jest naszym największym wrogiem, gdy staramy się tworzyć zdrowsze nawyki żywieniowe. Duże spotkania, rodzinne okazje – to wszystko są sytuacje, które kojarzą nam się z nadmiarem jedzenia, pokusą i spożyciem alkoholu. Jeżeli chcesz jeść lepiej, musisz znaleźć siłę, żeby nie ulegać naciskom społecznym i rówieśniczym, ale żeby uporządkować i doświadczyć tego, co wiesz, że jest dobre dla twojego ciała. Nie przesadzaj.

Innym poważnym błędem związanym ze środowiskiem społecznym są wyczerpujące diety nie dla zdrowia, ale ze względów społecznych i okazji. To sprawia, że nasz metabolizm jest niestabilny, a z biegiem lat – nabieranie formy staje się coraz trudniejsze. O wiele lepiej jest konsekwentnie dbać o swoją sylwetkę, a nie trzeba będzie przechodzić wyczerpujących diet i reżimów fitness, aby wyglądać jak najlepiej, kiedy tego potrzebujesz.

Tajemnica suplementów diety

Aby utrzymać je w dobrej kondycji, wiele osób stosuje suplementy diety, które pomagają organizmowi lepiej trawić substancje i pozbyć się nadmiaru składników. Możesz włączyć taki suplement jako składnik swojego codziennego życia, aby pomóc innym osobom w porzuceniu złych nawyków żywieniowych.

Przeczytaj również o diecie ketogeniczej!

Lepsze nawyki dla lepszego zdrowia

Dobra forma i zdrowe odżywianie nie wymagają wiele poświęceń. Potrzebujesz tylko odrobiny chęci, aby poprawić swoje nawyki żywieniowe. Nie musisz rezygnować z niektórych pozycji menu, aby zadbać o swoją formę, metabolizm i trawienie. Nie musisz iść do skrajności. Po prostu zacznij myśleć o tym, co wkładasz do ust, potrzebujesz tego i czy możesz zastąpić to czymś lepszym dla siebie i swojego ciała.


Kategorie
Porady

Jak kawa wpływa na metabolizm?

Uważa się, że kofeina została odkryta przez lokalne plemiona na Półwyspie Etiopskim. Uważa się, że jest to kraj ojczysty krzewu kawowego. Legenda głosi, że pasterz Kaldi zauważył, że jego zwierzęta w nocy jadły z jagód tej rośliny. Postanowił spróbować ich sam i od razu stał się bardziej czujny i energiczny. Później ziarna kawy zostały przetransportowane do Arabii. Od tego momentu globalne rozproszenie kofeiny stało się punktem centralnym dla handlu i stosunków handlowych między krajami. I nadal są! Guru z Wall Street często nazywają kawę „czarnym złotem”. Częściowo, ze względu na swój charakterystyczny kolor, przyjmuje się po uprażeniu fasoli. I to głównie ze względu na jego stabilną cenę!

Szacuje się, że ponad 80% dorosłych przyjmuje kofeinę dziennie – w filiżance kawy, zielonej herbaty lub kofeiny bezwodnej. Są też batony i tabletki kofeinowe, napoje energetyczne, szampon kofeinowy, witaminy i kremy do twarzy. Energetyzuje, poprawia nastrój i nasze zdolności poznawcze. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała ją za najczęściej używaną substancję psychoaktywną.

Regularne spożywanie kofeiny wiąże się również ze zwiększonym spalaniem nadmiaru kalorii i funtów. Jest to doskonały środek detoksykujący i moczopędny. Co czyni go bardziej niż odpowiednim dla właściwej kontroli wagi. Daje ci siłę do wykonywania wszystkich rodzajów pracy fizycznej lub umysłowej, a jednocześnie sprawia, że czujesz się pełen. Wiele naturalnych rozwiązań w zakresie modelowania sylwetki zawiera je w swojej liście składników aktywnych.

Prawie każda osoba na świecie jest uzależniona od kofeiny!

Kofeina jest drugim najpopularniejszym i najczęściej spożywanym napojem dziennym, a herbata zajmuje w nim wiodącą pozycję. Ale czy wiesz, że niektóre odmiany herbaty zawierają kofeinę? Kilka przykładów to czarna i zielona herbata. A ile kofeiny jest w twojej codziennej filiżance kawy? Nauka ustaliła, że średnio wynosi on 94,8 mg.

Ile kofeiny w kawie?

Substancja ta jest popularna głównie ze względu na swoje działanie odświeżające i energetyzujące. Większość znanych korzyści płynących z kofeiny to aktywne wzmacnianie zdolności poznawczych. Pierwsza filiżanka kawy w ciągu dnia może poprawić Twoją wydajność o 25%.

Wszystkie inne, po których pijesz – z 10-15%. To prowadzi nas do negatywnych skutków kofeiny, gdy przekroczysz dzienną dawkę, która jest dla Ciebie dobra. Tak jak w przypadku każdej innej substancji psychoaktywnej, może dojść do uzależnienia od kofeiny, które zazwyczaj prowadzi do jej odstawienia lub przedawkowania.

Przyjrzyjmy się bliżej negatywnemu wpływowi kofeiny na ludzki organizm:

 • Może to zwiększać ryzyko rozwoju chorób układu krążenia.
 • Ponieważ kofeina jest silnym stymulantem, przesadzenie z nią może pozbawić Cię jakości snu i wywołać bezsenność.
 • Kofeina jest przenoszona bezpośrednio przez mleko matki i nie jest zalecana dla kobiet karmiących piersią lub w czasie ciąży.
 • Jako silna substancja psychoaktywna, znana jest również z tego, że wywołuje nerwowość i niepokój.
 • Ma on również głęboki wpływ na układ pokarmowy, co może prowadzić do niestrawności i problemów żołądkowych.

Kofeina jest również dobra dla organizmu – oto niektóre z jej korzyści:

 • Naturalny spalacz tłuszczu i środek do modelowania sylwetki;
 • Działa zapobiegawczo przeciwko hipermangliacji;
 • Wzmacnia wewnętrzne procesy metaboliczne, moczopędne i oczyszczające organizmu;
 • Poprawia zdolności poznawcze, wspomaga pamięć mózgu i funkcje koncentracji;
 • Daje energię, wytrzymałość i poprawia nastrój;
 • Wieczna walka między kawą a kilogramami

Popularny mit, że filiżanka kawy pomoże ci spalić nadmiar kalorii i tłuszczu, jest w rzeczywistości prawdziwy. Kofeina i kilogramy są śmiertelnymi wrogami. Ale nie dlatego, że ten pierwszy sprawia, że czujesz się podekscytowany i odświeżony. Sprawy komplikują się na poziomie komórkowym i molekularnym. To dlatego jest tak wiele diet kofeinowych i planów żywieniowych.

Czy kawa reguluje apetyt?

Regularne przyjmowanie kofeiny zwiększa uwalnianie hormonu ossofocin do mózgu. Reguluje on apetyt i zwiększa metabolizm. Ułatwia to spalanie nadmiaru kalorii i tkanki tłuszczowej. U ludzi, kofeina blokuje również receptory adenozynowe w podwzgórzu. Reguluje on sen i równowagę energetyczną. Podczas badań, spożycie kofeiny doprowadziło do produkcji oksytocyny, która zmniejsza podobieństwo otyłości lub nadwagi.

Kofeina ma naturalną zdolność do zwiększania metabolizmu tłuszczu, powodując szybsze utlenianie się komórek tłuszczowych. Aktywuje on kwasy tłuszczowe i oszczędza glikogen mięśniowy. To oznacza, że masz energię i czujesz się pełen przez dłuższy czas. Nie można również nie doceniać termogenicznego działania kofeiny. Przyspieszając procesy w naszym organizmie, „ogrzewa” nas, podnosząc naszą średnią temperaturę. Prowadzi to do naturalnie przyspieszonego wydalania nadmiaru toksyn.

Oto niektóre z naukowych powodów, dla których kofeina jest dobra w radzeniu sobie z nadmiarem kilogramów:

 • Kofeina podnosi temperaturę ciała, pomagając mu szybciej pozbyć się nadmiaru toksyn i płynów.
 • Daje ci energię i wytrzymałość, wywołując uczucie pełności i blokując receptory odpowiedzialne za głód.
 • Główna substancja w naszej codziennej filiżance do kawy również poprawia metabolizm tłuszczów.
 • Jest również doskonały do aktywnego oczyszczania ciała.
 • Kofeina działa również na zwiększenie twojej aktywności fizycznej.
 • Szczęśliwy i zadowolony z filiżanki kawy bogatej w kofeinę

Wśród mniej znanych właściwości kofeiny jest jej zdolność do poprawy nastroju i zwiększenia pewności siebie. Jako środek pobudzający ośrodkowy układ nerwowy (OUN) powoduje, że mózg uwalnia wyższe stężenia dopaminy, noradrenaliny i noradrenaliny. Wszyscy czynimy nas bardziej aktywnymi fizycznie i poznawczo. Poprawiają one również nasze samopoczucie i sprawiają, że czujemy się szczęśliwi.

Ilość spożywanej kawy

Oczywiście musimy być ostrożni z codzienną ilością spożywanej kawy, aby nie uzyskać efektu odwrotnego. Pamiętaj, że jest taka rzecz jak przedawkowanie kofeiny. Jeśli jesteś przyzwyczajony do picia dużej ilości kawy dziennie, pamiętaj, że objawy odstawienia kofeiny mogą być również dość poważne. Więc wszystko musi być z umiarem! To jest jak osiągnięcie równowagi w życiu. Można również spróbować jednego z naturalnych roztworów kształtu ciała, które zawierają odpowiednią ilość kofeiny.

Kofeina – Nasz pierwszy przyjaciel rano, a wróg w nocy!

Kofeina jest cudowną, naturalną substancją, podarowaną nam przez naturę, aby pomóc nam pozostać aktywnymi i czujnymi. To sprawia, że robimy wszystko, co w naszej mocy w pracy i życiu społecznym. Ale starajcie się utrzymywać ilości, które codziennie konsumujemy z umiarem. Pomoże Ci to uniknąć negatywnych skutków kofeiny i bardziej cieszyć się jej dobrodziejstwami. To również sprawi, że poczujesz się lepiej o sobie.